Budowa sieci komputerowej w firmie. O czym należy pamiętać

Niewątpliwie coraz więcej firm decyduje się na budowę sieci komputerowej, która jest rozwiązaniem wygodnym i zwiększającym bezpieczeństwo. Niemniej jednak są kwestie, o których należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na rozwój informatyczny. Trzeba przede wszystkim zastanowić się z jakich elementów powinna się składać owa sieć i czego nie może w niej zabraknąć. Warto przy jej tworzeniu skorzystać z usług profesjonalistów zajmujących się obsługą informatyczną firm.

Po pierwsze: wybór dostawcy internetu i zamówienie routera

sieci komputerowe

Chcąc stworzyć sieć komputerową przede wszystkim trzeba mieć dostęp do stabilnego internetu. Obecnie najlepszy pod tym względem jest światłowód. Zatem warto skorzystać z usług dostawcy internetu, który oferuje szerokopasmowy Internet. Najlepiej porównać kilka ofert, aby wybrać tę najkorzystniejszą, choć istotne znaczenie ma również infrastruktura, która znajduje się blisko firmy. Jeśli dany inwestor poprowadził w określonym miejscu sieć światłowodową, to logicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jego usług. Oczywiście samo podłączenie do sieci wymaga zastosowania routera z kartą sieciową, który odbierać będzie sygnał, a także przesyłać go do poszczególnych komputerów wchodzących w skład sieci. Oczywiście w przypadku tej większej konieczne jest zastosowanie dodatkowego urządzenia, a mianowicie switcha.

Po drugie: wybór przełącznika sieciowego typu switch

Jak już wspomnieliśmy, kiedy sieć komputerowa w firmie jest większych rozmiarów, potrzebne jest zastosowanie przełącznika sieciowego, który podłączany jest do routera. Dzięki temu nie ma zakłóceń w przepływie sygnału, a tym samym transmisja danych pomiędzy poszczególnymi elementami sieci może być na najwyższym poziomie, gwarantującym szybkość wykonywania zadań, a tym samym zwiększenie efektywności pracy.

Po trzecie: zabezpieczenia przed utratą danych

Jak w każdym przypadku, tak i w firmie z siecią komputerową może dojść do awarii, np. czasowego braku dostępu do zasilania. Jednak, aby dotychczas wykonywana praca nie poszła na marne wystarczy, że w skład sieci wchodzi dysk NAS, który pozwala na podłączenie zasobów dysków twardych poszczególnych komputerów do firmowej sieci komputerowej. Ten dysk pełni rolę kopii zapasowej dla wszystkich danych. Można również zastosować podwójne zabezpieczenie. W takiej sytuacji pierwszym z nich jest zasilacz awaryjny UPS. Jednak, kiedy on ulegnie awarii, to ratunkiem pozostaje dysk NAS. Oczywiście zastosowanie takich elementów sieci komputerowej wymaga jej zabezpieczenia przed dostępem do niej osób nieupoważnionych.

Po czwarte: bezpieczeństwo dostępu do sieci

kod binarny

Każda sieć informatyczna powinna być zabezpieczona przed atakami hakerskimi i próbą wyłudzenia danych przez złośliwe oprogramowanie. Oczywiście należy zadbać również o to, by nie był dostęp do sieci Wi-Fi był ograniczony. Zatem należy ustalić mocne hasło. Zasady jego ustalania są podobne do tych, które występują przy tworzeniu wszelkich kont internetowych. Tutaj również nie należy stosować oczywistych haseł jak nazwa firmy i rok założenia. Najlepiej jeśli hasło jest dłuższe, zawiera cyfry, a słowa w nim zawarte nie są powszechne bądź są zastosowane w odmianie. Skorzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się obsługą informatyczną firm może pomóc uniknąć podstawowych błędów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Tworzenie sieci komputerowej nie raz wymaga zastosowania więcej niż jednego routera. Jeśli biura znajdują się w dwóch segmentach budynku, a dodatkowo przedzielone są grubymi ścianami, to sygnał zawsze będzie zakłócony bądź w ogóle nie będzie odbierany. Dlatego zastosowanie dodatkowych odbiorników jest niezbędne. Warto zadbać również o odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, najlepiej takie dedykowane firmom i sprawdzone już przez wiele podmiotów, koniecznie od renomowanego dostawcy. W tę kwestie również może zadbać obsługa informatyczna firm.

Budowa sieci komputerowej to wbrew pozorom skomplikowane przedsięwzięcie. Jednak z pomocą specjalistów może okazać się szybkie we wdrożeniu. Należy jeszcze pamiętać o odpowiednim przeszkoleniu pracowników, aby umieli odpowiednio się zachować w sytuacji awarii, a także sami nie doprowadzili do niej swoim lekkomyślnym postępowaniem. Dzięki temu stworzenie sieci komputerowej rzeczywiście może znacząco podnieść efektywność i osiągać lepsze wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here