Korzystanie z systemu BLIK w celu finalizowania transakcji staje się coraz popularniejsze, ale niektórzy wciąż mają wątpliwości co do jego bezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz szczegółowe objaśnienie sposobu działania BLIK, które udowodni Ci, że nie ma czego się obawiać!
Polski system płatności mobilnych BLIK został wprowadzony w 2015 roku. Od tego czasu, zdążył zyskać wielu zagorzałych zwolenników, choć nie brakuje osób, którzy wciąż nie do końca ufają tej formie płatności. Z czego wynikają ich wątpliwości? Zdaje się, że ze względu na diametralnie odmienną formułę przebiegu transakcji, niż ta, do której wykorzystuje się kartę płatniczą, bezpieczeństwo BLIK bywa kwestionowane. Czy słusznie? Zapewniamy, że nie. Można pokusić się o stwierdzenie że ten system płatności mobilnych jest nawet zdecydowanie bezpieczniejszy od płacenia kartą.
BLIK a bezpieczeństwo płatności
W przypadku tego systemu płatności, do realizacji transakcji potrzebny jest sześciocyfrowy kod. Jest on jednorazowy i ważny tylko 2 minuty. Wygenerować go możesz za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku, w którym masz konto, jeśli jest on częścią systemu (obecnie większość polskich banków do niego przynależy). To właśnie kod stanowi clou bezpieczeństwa płatności BLIK. Uniemożliwia on na przykład pobranie większej kwoty z konta, co czasami zdarza się w przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych czy lokalach usługowych, a także wykradzenie danych karty. Dzięki jego zastosowaniu, masz pewność, że Twoje dane są chronione. Z kodu skorzystasz też przy płatnościach internetowych z udziałem platform takich jak przelewy24.pl.
BLIK a aplikacja mobilna
Każdą transakcję musisz potwierdzić pinem w aplikacji banku, co daje Ci większą kontrolę nad jej przebiegiem. Użycie aplikacji mobilnej wyklucza konieczność posiadania portfela, który łatwo przecież zgubić. No dobrze – ale przecież smartfon również łatwo zawieruszyć! Różnica jest taka, że z Twojej karty złodziej skorzysta łatwo, płacąc paypassem dopóki jej nie zablokujesz. W przypadku aplikacji będzie musiał natomiast pokonać szereg zabezpieczeń, co znacznie zredukuje szansę na utratę pieniędzy.