Smartfony mogą nie tylko dać Ci dostęp do sieci za pomocą samego telefonu – nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać je również jako router. I tak właśnie w skrócie wygląda odpowiedź na pytanie o to czym jest tethering. To nic innego, jak udostępnianie połączenia internetowego przez telefon innym urządzeniom. Jeżeli tylko masz dostęp do sieci w telefonie za pośrednictwem operatora, możesz sprawić, by z połączenia tego korzystał także Twój komputer oraz inne telefony czy tablety.

Jak korzystać z tetheringu?

Wiesz już z grubsza czym jest tethering, ale jak z niego korzystać? W większości telefonów z nowymi wersjami systemów Android jest to bardzo proste. Odpowiednia opcja znajduje się na górnej belce ze skrótami. Wystarczy ją „ściągnąć” i włączyć dwie opcje:

  • Transmisja danych – czyli po prostu dostęp do internetu za pośrednictwem Twojego operatora
  • Tethering/Udostępnianie połączenia/Hot-spot Wi-Fi/Przenośny router Wi-Fi – to różne nazwy tej samej opcji (przynajmniej, dopóki mowa o tetheringu przez Wi-Fi, ale o tym za chwilę). Gdy ją włączysz inne urządzenia będą mogły odszukać połączenie Wi-Fi – Twój telefon będzie figurował jako jedno z dostępnych połączeń. Następnie wystarczy się z nim połączyć tak samo jak z każdą inną siecią Wi-Fi.

Co jeszcze warto wiedzieć o korzystaniu z tetheringu? To że skrótowa opcja w belce górnej włączy hot-spot na domyślnych ustawieniach. Wszystko będzie działać jak trzeba, ale dobrym pomysłem jest skorzystanie z opcji dodatkowych, takich jak hasło i limit danych – znajdziesz je w ustawieniach. Hasło warto ustawić po to, by żadna niepożądana osoba nie podłączy się do Twojego telefonu bez Twojej wiedzy. Co prawda, nazwy i liczbę urządzeń korzystających z połączenia można na bieżąco sprawdzać, a nawet odłączać te, których chcemy się pozbyć (również w ustawieniach), ale łatwiej jest po prostu wpisać hasło i dać je odpowiednim osobom.

Odpowiedź na pytanie o to czym jest tethering warto uzupełnić również o limity danych. Wiele osób korzysta dziś z internetu w telefonie bez żadnych ograniczeń, czasem jednak zdarza się, że po wyczerpaniu danej ilości GB sieć zwalnia. Aby nie przekroczyć tego progu, warto włączyć limit i podać ilość w MB – po jego wykorzystaniu hot-spot automatycznie się wyłączy. Dzięki temu masz pewność, że Ty lub Twoi znajomi nie przekroczycie limitu, co jest znacznie łatwiejsze, gdy korzystasz z połączenia na komputerze. Strony na telefonach wyświetlają się zwykle w oszczędniejszej wersji, a i filmy są wczytywane w mniejszej rozdzielczości, natomiast już godzinna komputerowa sesja na YouTube z filmami w 1080p może oznaczać pobranie kilku gigabajtów danych.

Na koniec tego akapitu dodajmy, że najłatwiej jest korzystać z tetheringu za pośrednictwem Wi-Fi, ale jeśli chcesz możesz też podłączyć telefon pod USB lub za pomocą Bluetooth.

Kiedy warto włączyć tethering?

Czym jest tethering i kiedy warto z niego korzystać? Przydaje się oczywiście przede wszystkim wtedy, gdy użytkownik nie ma dostępu do Wi-Fi, a chce mieć połączenie z internetem na komputerze czy tablecie. Wówczas wystarczy mieć przy sobie telefon z pakietem danych i opcją tetheringu (która znajduje się praktycznie w każdym smartphonie).

Tethering zwiększa też bezpieczeństwo korzystania z sieci w terenie. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja niż podłączanie się do przypadkowych sieci Wi-Fi w kafejkach czy restauracjach, gdyż korzystasz po prostu z internetu udostępnianego przez Twojego operatora. Nie ma ryzyka, że podłączysz się do Wi-Fi podstawionego przez oszusta.

Ponadto tethering jest bardzo przydatny, gdy Twój domowy internet z jakiegoś powodu przestanie działać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here