Złącze RJ45 to standard mający zastosowanie w sieciach komputerowych od II połowy lat 80. XX wieku. Za pośrednictwem takiego złącza, możemy drogą przewodową podłączyć nasz komputer do internetu. Aby transmisja danych pomiędzy dwoma urządzeniami odbywała się prawidłowo, nieodzowny jest prawidłowy montaż przewodów w złączu RJ45.
Metody montażu przewodów we wtyku RJ45
W tym artykule przedstawiono dwie metody montażu przewodów skrętki komputerowej wewnątrz wtyku typu RJ45 – z użyciem zaciskarki konektorów i bez tego narzędzia.
Montaż przewodów we wtyku RJ45 z użyciem zaciskarki
Większość zaciskarek do konektorów RJ45 ma na wyposażeniu standardowym koncentryczny ściągacz izolacji. W pierwszej kolejności należy usunąć główny płaszcz izolacyjny kabla komputerowego. Wystarczy wsunąć kabel do ostrza zdejmującego izolację na długość ok. 25 mm od jednego z końców i obrócić kabel poprzecznie do jego długości. Po odcięciu nadmiaru izolacji powinniśmy zobaczyć przewody skrętki komputerowej. Teraz odcinamy plastikowy element rozdzielający przewody. Końcówki przewodów skrętki należy rozplątać, wyprostować i odgiąć względem siebie. Po rozplątaniu przewodów grupujemy je od lewej do prawej strony w kolejności:
- Biały/Pomarańczowy
- Pomarańczowy
- Biały/Zielony
- Niebieski
- Biały/Niebieski
- Zielony
- Biały/Brązowy
- Brązowy
Dzięki takiemu zabiegowi, przewody skrętki łatwiej będzie połączyć w prawidłowej kolejności ze stykami wewnątrz wtyku RJ45. Po ułożeniu poszczególnych przewodów zgodnie z kolejnością należy je skrócić tak, aby długość od końcówki każdego przewodu do punktu odcięcia nadmiaru płaszcza izolacyjnego wynosiła ok. 13 mm. Końcówki przewodów powinny być ułożone w równej linii. Jeśli cięcie wyszło nierówno, należy je powtórzyć. Po odcięciu nadmiaru przewodów skrętki, na każdym z nich izolacja zostanie wystarczająco odsunięta względem końcówek przewodnika. Tak przygotowane przewody, wprowadzamy do wtyku RJ45 ustawionego wyprowadzeniami ,,do góry”. Płaszcz izolacyjny powinien znaleźć się w strefie zacisku. Jeśli którykolwiek z przewodów skrętki nie został wprowadzony pod odpowiedni styk lub doszło do jego zagięcia, proces obróbki kabla należy powtórzyć. Teraz złącze RJ45 należy umieścić w gnieździe zaciskowym zaciskarki do wyczuwalnego oporu. Zaciskanie konektora RJ45 należy wykonać dwukrotnie do momentu wyczuwalnego oporu. Poszczególne przewody powinny być zaciśnięte pod każdym wyprowadzeniem złącza RJ45, a płaszcz izolacyjny na wejściu konektora musi być unieruchomiony.
Montaż przewodów we wtyku RJ45 bez użycia zaciskarki
Alternatywnie, przewody skrętki komputerowej możemy ulokować wewnątrz konektora RJ45 bez użycia przeznaczonej do tego celu zaciskarki. W tym celu bierzemy nożyk do tapet, którym starannie odcinamy nadmiar płaszcza izolacyjnego, tj. 25 mm od jednego z końców kabla, uważając przy tym, aby nie naruszyć izolacji przewodów skrętkowych. Najbezpieczniej jest to zrobić, wykonując delikatne nacięcie płaszcza i obracając go na ostrzu noża, trzymając je nieruchomo. Po wykonaniu pełnego obrotu wystarczy zdjąć nadmiar izolacji palcami. Przewody skrętki rozplątujemy, prostujemy i układamy w takiej samej kolejności od lewej do prawej, jak było to przedstawione w metodzie montażu przewodów z użyciem zaciskarki. Skracamy długość przewodów skrętki do 13 mm względem początku płaszcza izolacyjnego. Tak przygotowane przewody wprowadzamy ręcznie do konektora zwracając uwagę na ich prawidłowe ułożenie pod poszczególnymi pinami. Każdy przewód skrętki należy zacisnąć pod wyprowadzeniami. W tym celu na każde z wyprowadzeń naciskamy precyzyjnym śrubokrętem płaskim. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić plastikowych przegródek pomiędzy wyprowadzeniami. Po zakończeniu zaciskania przewodów należy sprawdzić, czy wszystkie zostały prawidłowo zaciśnięte. W tym celu należy potrząsnąć kablem i konektorem w celu wyłapania na słuch, czy nie słychać charakterystycznego ,,grzechotania”, które może świadczyć o poluzowaniu jednego lub więcej styków w wyniku nieprawidłowego montażu. Sprawdzenie można wykonać także delikatnie pociągając za płaszcz izolacyjny, trzymając w drugiej ręce konektor.
$desc
Złącze typu RJ45 jest od lat 80. standardem w przewodowej transmisji danych. Odwiedź blog Botland i poznaj techniki zaciskania skrętki komputerowej w konektorach RJ45!