Budynki użyteczności publicznej, wielkie korporacje czy nawet mniejsze jednostki przetwarzania i gromadzenia danych wymagają odpowiednich serwerów, które będą w stanie zaspokoić potrzeby rozwijającej się na coraz szerszą skalę sieci IT. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku dobór właściwych szaf serwerowych, które stanowią podstawowe wyposażenie takiego pomieszczenia. Na co zatem zwracać uwagę przy ich kupnie?
Wielkość zoptymalizowana pod kątem urządzeń
Szafy serwerowe mogą mieścić w swoim wnętrzu różnego rodzaju urządzenia i okablowanie. Niektóre z nich są stosunkowo małe, jednak wiele wymaga większej przestrzeni. W klasycznych rozwiązaniach jedną z najbardziej popularnych szaf rack była więc taka o wymiarach 600 mm (24 cale) szerokości, 1070 mm (42 cale) głębokości i 42U wysokości. Jednak rozwój technologii informatycznych sprawił, że szczególnie w rackach o wielkiej mocy niezbędne jest zastosowanie sprzętów o większych gabarytach – to z kolei pociąga za sobą wybór większych szaf.
Jest to jedna z tych kwestii, na które warto zwrócić uwagę już podczas projektowania serwerowni. Jeśli przewidujemy, że z czasem może się ona rozrastać i już od początku albo w późniejszym okresie będą się w niej znajdować urządzenia o większych gabarytach, warto pomyśleć o szafach, które pozwolą na trzymanie w nich takich sprzętów i na ewentualne późniejsze modyfikacje.
Aby zapoznać się z przykładami szaf serwerowych i wybrać najbardziej odpowiedni rozmiar do konkretnej serwerowni, warto zajrzeć pod adres: https://unotel.pl/. Znajduje się tam ogromny wybór stojących i wiszących racków, które na pewno sprawdzą się w wielu serwerowniach.
Materiał, z którego wykonana jest szafa
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest materiał, z jakiego została wykonana szafa rack. Zawsze należy się tutaj kierować wytrzymałością samej szafy, a także jej ewentualnym wpływem na otoczenie. Popularnym typem są szafy ocynkowane, jednak nie zawsze są one dobrym wyborem, zwłaszcza do pomieszczeń, w których jest bardzo silna wentylacja. Podczas montowania w nich urządzeń albo modyfikacji z łatwością powstają w takich szafach opiłki, które mogą zostać porwane przez wentylację i naniesione do urządzeń, co powoduje w późniejszym czasie spięcia na płytkach obwodów drukowanych. Należy przy tym pamiętać, że wiele szaf pozwala na zamontowanie bezpośrednio w nich systemu wentylacji, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania spięcia w przypadku powstania opiłków. Dlatego lepiej jest sięgnąć po szafy rack, które wykończone są w inny sposób.
Rodzaj materiału, z którego wykonana jest szafa, wpływa bardzo istotnie również na jej wytrzymałość. W przypadku szaf serwerowych zazwyczaj wybiera się metalowe konstrukcje, które mogą mieć udźwig nawet do 2000 kg. Zastosowane w nich zabezpieczenia oraz odpowiednie drzwi (na przykład metalowe perforowane, pełne lub szklane) sprawiają, że dodatkowo wzrasta zarówno komfort użytkowania, jak i wytrzymałość takiej szafy na różne czynniki.
Kolor
Wydawać by się mogło, że kolor to najmniej istotna kwestia w serwerowni. W końcu nie tworzymy jej na pokaz. Jednak kolor szaf może istotnie wpłynąć na komfort korzystania z nich oraz na to, jak rozchodzi się oświetlenie w pomieszczeniu. Wybór nowoczesnych, jasnych szaf oraz optymalne rozmieszczenie świateł sprawią, że tak samo wygodną pracę przy jasnym świetle będzie można uzyskać nawet przy użyciu mniejszej ilości źródeł światła lub przy ich mniejszym natężeniu. To z kolei pozwoli na codzienną oszczędność.