Organizacja pracy w firmie. 3 metody zarządzania czasem stosowane przez największe korporacje

Do niedawna nie istniało takie pojęcie jak zarządzanie czasem w firmie. Wszystko działo się samoistnie i nikt nie zastanawiał się, czy można w jakiś sposób zoptymalizować pracę, aby była bardziej efektywna. Aż z zachodu doszły do nas przeróżne techniki mówiące o tym jak planować zadania, aby zajmowały mniej czasu, ale przynosiły taki sam skutek. Poznaj 3 najpopularniejsze metody zarządzania czasem w przedsiębiorstwie.

#1 Metoda Pomodoro

Metoda Pomodoro pomaga przede wszystkim osobom, które nie mogą się skoncentrować na codziennych zadaniach. Jej zasady są proste. Wszystko sprowadza się do odliczania czasu. Możesz skorzystać z minutnika lub internetowych aplikacji odmierzających minuty. Później ustal listę prac, które muszą zostać wykonane do końca dnia. Następnie zabierz się do wykonywania pierwszego zadania – wytrzymaj 25 minut. Po upływie tego czasu zrób sobie 5 minut przerwy. Po czwartym bloku, kiedy wykonujesz swoje codzienne obowiązki, pozwól sobie na półgodzinną przerwę. Najważniejsze w metodzie Pomodoro jest dostosowanie czasu do własnych potrzeb oraz wykorzystanie każdej przerwy bez wyjątku.

#2 Metoda Pareto

Szerzej znana jest reguła Vilfreda Pareto. Na jej podstawie powstała metoda zarządzania czasem o nazwie Pareto. Mówi o tym, że można osiągnąć największy efekt przy minimalnym nakładzie pracy. Jak stosować metodę Pareto? Wyznacz sobie zadania, których wykonanie da największe, najkorzystniejsze dla Ciebie rezultaty. Następnie zrób je na samym początku, a dopiero później pracuj nad mniej istotnymi obowiązkami.

#3 Macierz Eisenhowera

Macierz Eisenhowera znana jest także jako matryca Eisenhowera. Warto z niej skorzystać, kiedy masz naprawdę dużo pracy i nie wiesz, które zadania potraktować priorytetowo. W tym celu podziel swoje codzienne działania na cztery części:

  • Ważne i pilne.
  • Ważne i niepilne.
  • Nieważne i pilne.
  • Nieważne i niepilne.

Priorytetowo powinieneś potraktować te obowiązki, które znalazły się w ćwiartce ,,ważne i pilne”. Zadania ważne, ale niepilne należy podzielić na poszczególne etapy, ustalić dla nich deadline oraz konsekwentnie realizować. Kolejne prace najlepiej oddelegować lub wykonywać w przerwie między obowiązkami ważnymi, ale niepilnymi. Ostatnia ćwiartka to zadania, które warto eliminować z codziennej pracy, ponieważ nic nie wnoszą, a tylko zabierają cenny czas.

Podsumowanie

Metody zarządzania czasem w firmie sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy masz problem z wyznaczeniem priorytetów oraz wykonaniem wszystkich zadań w przewidzianych terminach. Skorzystaj z powyższych trzech przykładów, aby poprawić swoją samodyscyplinę w pracy. Powodzenia!

Więcej na https://www.bhp-center.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here