Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymamy z sądu odpis pozwu, z którego wynika, że to my sami jesteśmy pozwanymi i ktoś domaga się od nas pieniędzy? Oczywiście podjąć polemikę z roszczeniem. Aby to jednak uczynić, konieczne jest dokonanie prawnej oceny żądania i szans na powodzenie obrony, a następnie właściwe poprowadzenie postępowania sądowego.
W przypadku otrzymania odpisu pozwu z sądu niezwykle ważne jest nie tylko podjęcie stosownych czynności, ale przede wszystkim liczy się czas – przeważnie ma się tylko 7 lub 14 dni na podjęcie czynności procesowych, w tym ustosunkowanie się do treści pozwu. Można oczywiście próbować działać w sporze sądowym samodzielnie, jednak pomoc profesjonalisty – radcy prawnego – może być nieoceniona.
Koszty pomocy prawnej – radca prawny
O ile jednak koszty pomocy prawnej musimy początkowo pokryć samodzielnie – często będzie to wydatek nawet kilku tysięcy złotych w przypadku sporów o kwoty powyżej 100 tysięcy złotych – to jednak w przypadku wygranej sprawy sądowej możemy domagać się pokrycia tych kosztów przez drugą stronę procesu. Tylko w niektórych przypadkach, na podstawie art. 102 k.p.c, sąd może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. W praktyce takie sytuacje są jednak dość rzadkie.Czasami jednak wystarczająca jest jedynie pomoc prawna w postaci nakierowania na rozwiązanie i sporządzenie np. profesjonalnej odpowiedzi na pozew.
Ile trwają spory sądowe?
Wbrew pozorom nie można udzielić precyzyjnej odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż jest to zależne nie tylko od charakteru danego postępowania sądowego, ale również sądu, w którym dany proces będzie miał miejsce. W przypadku takich miast jak Warszawa czy Wrocław możemy być pewni, że nawet najprostsze postępowanie to przynajmniej kilka miesięcy. W skrajnych przypadkach możemy spodziewać się nawet kilku lat postępowania.
Radca prawny
Podsumowując, warto korzystać z pomocy prawnej profesjonalistów – radcy prawnego. Tylko w ten sposób możemy oczekiwać prawidłowego i zgodnego z prawem werdyktu sądu i uniknięcia ewentualnych późniejszych problemów i konsekwencji. Warto pamiętać, że wyroki sądów wykonywane są przymusowo przez komorników sądowych, którzy mogą zająć rachunek bankowy lub nawet nieruchomość dłużnika i wystawić ją na licytację komorniczą.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl