System SCADA w firmie

Praca w przemyśle to w dużej mierze w XXI wieku tłumaczenia języka maszyn na ludzki tak, aby praca przebiegała sprawnie i wydajnie oraz bezpiecznie. Jak to możemy osiągnąć?

Specyfikacja pracy w zakładzie przemysłowym

Przede wszystkim warto na chwilę zastanowić się, jak w zasadzie wygląda praca w przemyśle. Otóż przede wszystkim tutaj do czynienia mamy z dość zautomatyzowanymi procesami. Poszczególne maszyny połączone są ze sobą tak, aby tworzyć efektywną całość.

Nadmienić jeszcze trzeba, że taka praca wymaga ciągłego monitorowania wszelkich parametrów maszyn tak, aby zapewnić wszystkim pracownikom oraz produktom bezpieczeństwo. Ponadto poszczególne parametry podlegają potem analizie, co z kolei przyczynia się do wzrostu wydajności procesu produkcji.

System SCADA a HMI

Generalnie, kiedy mówi się o kontroli parametrów maszyn w czasie rzeczywistym, pojawiają się dwie główne nazwy systemów. Pierwsza z nich to SCADA, druga zaś to HMI. Czym one w zasadzie się miedzy sobą różnią? Otóż HMI umożliwia prezentację danych z maszyny i zadawanie parametrów pracy. Słowem jest to jakby tłumacz pomiędzy człowiekiem a maszyną.

System SCADA także pełni takie funkcje niemniej jednak jest czymś nadrzędnym nad systemem HMI. Dlaczego? Otóż jego zadania są znacznie bardziej rozbudowane. System SCADA działa nie tylko tak, że analizuje poszczególne dane maszyn i wprowadza do ich pewne modyfikacje…

System SCADA – innowacja i technologia w firmie

Otóż bowiem najogólniej można określić ten system jako komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Jego podstawowe zadanie to rzeczywiście analizowanie i prezentacja oraz wizualizacja poszczególnych maszyn. Ponadto jednak potrafi on gromadzić i archiwizować dane. Co więcej – można go zaprogramować tak aby rozpoznawał sytuacje alarmowe w firmie i potem uruchamiał odpowiednie procedury, w tym nawet wyłączenie poszczególnych systemów czy też maszyn.

Jak te wszystkie zadania przekładają się na codzienną praktykę? Otóż na pewno taki system umożliwia lepsze zachowanie bezpieczeństwa. Nie tylko bowiem można odłączyć daną maszynę w czasie rzeczywistym, lecz również potem otworzyć zarchiwizowane dane i zrozumieć, skąd wzięło się zagrożenie. Ponadto taka archiwizacja i analiza danych umożliwia również zwiększenie wydajności i efektywności procesu produkcji.

Słowem podsumowania każda większa fabryka powinna pomyśleć nad wprowadzeniem jakiegoś systemu SCADA do siebie. Warto jeszcze dodać, że SCADA to nie nazwa konkretnego programu a raczej grupy programów pełniących podobne funkcje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here